Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did.
So throw off the bowlines, sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover. --- Mark Twain

Thursday, December 29, 2011

Veel Mosambiiki

.
342 päev.
Reisi algusest 37030 km.

Kirjutatud Maputos.

Üks Maputo vaatamisväärsustest on kesklinnas asuv Alexandre Gustave Eiffeli projekteeritud maja. Sellesama Eiffeli, kes Pariisis asuva torni projekteeris. Ainult et see maja Maputos on elamiskõlbmatu ja seda ühel väga lihtsal põhjusel.

DSC05621

Terve maja on nimelt tehtud metallist.  Eiffel jälle ise pole kunagi Mosambiigis käinud, nii et ju ta siis ei osanud aimata, kui soojaks seal sees võib minna. Ja ega selline maja meie kliimasse ka ei sobiks.

Tuesday, December 27, 2011

Mozambiik

.
340 päev.

Kirjutatud Mosambiigi pealinnas Maputos. Läksin Vodacomi esindusse omale interneti jaoks kohalikku sim-kaarti ostma. Isoleerpaelaga paigatud Huawey USB-modem näpu otsas. Internetiga tegelevate töötajate juurde oli järjekord, minu ees oli 3 inimest, kõigil iPadid näpus, selja taga oli veidi aja pärast veel kaks iPadiga tegelast.

Toppisin vaikselt oma seadme taskupõhja, et kas me sellist Aafrikat tahtsimegi. Edasi läks aga asi nii, et juba tunni aja pärast oli kaart ja kõneaeg jälle olemas ning reaalseks tulemuseks on see postitus.

Alguseks veidi pilte Maputost. Kui lühidalt öelda, siis ilus linn ja valge saab tänaval kõndida nii, et müügimehed iga minut jalust maha ei jookse.

DSC05560

Cathedral of Our Lady of Conception - Nossa Senhora da Conceicao.

Monday, December 19, 2011

Great Zimbabwe Ruins

.
332 päev.
Kirjutatud Harares.

Great_Zimbabwe_Ruins (93)

Great Zimbabwe Ruins või siis teise nimega Great Zimbabwe National Monument on kõige suuremad kiviehised Aafrikas väljaspool Egiptust. Objekt on rahvuslik monument ja UNESCO World Heritage Site aastast 1986.

Linn oli aastatel 1100–1400 eksisteerinud Zimbabwe Kuningriigi pealinn. Arvatakse et siin võis olla kuni 18.000 elanikku.

Zimbabwe, Khami Ruins ja Matobo Hills

332.päev

Khami oli Shona (Torwa) tsivilisatsiooni pealinn 15-18 sajandil. Mahajäetud Khami linna varemed asuvad 22 kilomeetri kaugusel Bulawayost. Koht on rahvuslik monument aastast 1937 ja UNESCO World Heritage Site alates 1986 aastast.

Khami_Ruins (33)

Tee vaatamisväärsuseni oli korralikult tähistatud alates Bulawayo kesklinnast. Kaartidel oli katkendlik joon, aga ees oli ilus, veidi auguline asfalttee. Ainult et GPS näitas tee olemasolu ainult esimesed 15 kilomeetrit ja siis oli selle aparaadi jaoks tee lõppenud. Veel mõned kilomeetrid, ja siis juhatas teeviit paremale, edasi läks juba liivane lehmarada koos vastavate loomade jälgedega.

Sunday, December 18, 2011

Zimbabwe, Bulawayo

.
DSC04604

Vaade Zambezi jõele Zimbabwe poolt. Jõekallas on kahtlaselt tühi, tavaliselt istub sellistes turistide poolt käidavates kohtades keegi, kes siis pakub laias sortimendis kohalikku toodangut. Aga siin pole mitte kedagi. Teen paar pilti ja hakkan tagasi auto poole minema, ja selle paari minuti jooksul on kuskilt maa alt välja ilmunud suveniirimüüjad. Alguses kaks, hiljem tuleb kaugemalt lisa.

Monday, December 12, 2011

Zimbabwe, Victoria Falls

325 päev.

Victoria juga, seekord Zimbabwe poolt vaadatuna. Ja võib öelda, et kui juba siiakanti tulla, siis tasub ära vaadata see vaatamisväärsus nii Sambia kui ka Zimbabwe poolt. Sest muidu jääb ikkagi pilt poolikuks.

Victoria_Falls_Zimbabwe (112)

Ja korraliku ülevaate saab vist ainult joa kohal kopteriga lennates, aga see jäi mul tegemata, leidsin stendilt õhust tehtud pildi, mis annab päris hea ülevaate sellest 1,7 kilomeetri pikkusest vaatamisväärsusest.

Sunday, December 11, 2011

Sambia, Victoria Falls

Reisi 321 päeva hommik Livingstone lähedal kämpingus algas sellega, et ahvid varastasid hommikusöögiks ettenähtud saia ära. Jälle. Ie olin vist 5 meetri kaugusel. Aga oma viga, pole vaja midagi ripakile jätta. Ja eelmisel õhtul soovitasid valvurid kõik söödav ja ka mittesöödav, nagu matkalaud ja tool, autosse panna, sest pimedas pidid elevandid ringi luusima. Väga viisakas, et nad hoiatasid, sest tee peal ja murul olidki kahtlased tumedad hunnikud. Ja mitte väga tundmatu päritoluga.

Livingstone ja kogu Sambia vaatamisväärsus number üks on kindlasti Zambesi jõel asuv Victoria juga (ehk siis kohalikus keeles Mosi-oa-Tunya, the Smoke that Thunders). Zambezi jõgi on Aafrika pikkuselt neljas (2674 km, Niiluse, Kongo ja Nigeri jõe järel). Kohalikus Tonga keeles tähendab Zambesi “Great River”.

Joa kõrgus on 105 meetrit, ta on poole kõrgem, kui Niagara juga, mille kõrguseks on 51 meetrit. Muljetavaldav on joa pikkus – 1707 meetrit ehk peaaegu 2 kilomeetrit.

Victoria_Falls (67)

Juga asub Sambia ja Zimbabwe piiril. Siin on näha väike osa joast ja jalakäijate sild, mis asub Sambia pool. Ülal vasakul on Sambiat ja Zimbabwet ühendav suur sild, mis konstrueeriti Inglismaal, ehitamise aeg oli 14 kuud ning sild sai valmis aastaks 1905. Paremal on näha väike osa joast.

Saturday, December 10, 2011

Sambia, õhtused külalised

.
Elusloodus – seekord need väiksemad isendid, keda on liikumas ja lendamas kõikjal. Maa on täis sipelgaid, kes oskavad hammustada ja puude otsast sajab krae vahele muid elukaid. Tavaliselt on esimene reaktsioon see “keegi” krae vahelt kiiresti välja saada, enne kui hammustamiseks või nõelamiseks või muidu närimiseks läheb, alles hiljem tuleb mõte, et oleks võinud putukast pilti ka teha, aga siis on tavaliselt hilja.

Mõned on siiski jäädvustatud. See siin näeb küll välja nagu Liptoni tee reklaam, aga mis sest. 

DSC03666

Saturday, December 3, 2011

Sambia, Kalimba krokodillid

316 päev,
Lusaka,
Pioneer Camp.

Kuna kämpingus levib wifi ja on vahelduva kiirusega internet (mille eest ei pea eraldi maksma, kasutamine on ööbimise hinna sees), siis tegin googles päringu, et mida siin Lusakas veel huvitavat ja vaatamist väärivat on.

Põhiliselt muidugi turud ja paar suurt kaubanduskeskust, Munda Wanga Park, kus sai eelnevat käidud, Rahvusmuuseum, kus on samuti käidud. Ja veel soovitati külastada Kalimba roomajate Parki, mis asub u 10 km Lusakast põhja poole. Linna sõites hakkas järjekordsel ristmikul silma silt “Reptile Park”, siis oli asukoha leidmine probleemivaba, mis sest, et GPS juhatas mingit muud ja pikemat teed.

Aafrikas on üldjuhul kindlam on jälgida silte ja teeviitu ning vajadusel küsida kohalikelt, kui usaldada GPSi kaartidel olevad andmeid. Nii ka seekord.  Paarkümmend minutit sõitu mööda punasetolmulist Aafrika teed ja seal nad olidki.

Koht oli nagu tavaline roomajate loomaaed koos piknikupaiga ja eraldi basseiniga külastajatele. Elanikeks erinevas suuruses ja vanuses krokodillid, ja neid oli tõepoolest palju, maod, kilpkonnad. Sissepääs 20.000 kwachat. Ehk siis 4 USD.

Kalimba_Reptile_Park-18_thumb1

Põhilised asukad on Niiluse krokodillid, keda pidi giidi sõnul olema kokku 6000. Erinevas vanuses ja erineva suurusega. Ja keda kasvatakse põhiliselt nende naha pärast.