.
364 päev
Reisi algusest 39 993 km
Täna hommikul läks teekond edasi Kimberley suunas, sest seal asub Big Hole, kõige kuulsam ja kõige sügavam inimkätega kaevatud auk teemandite otsimiseks.
Nii ta välja näeb, kaugemal on näha Kimberley linn ja see auk on ikka tõepoolest suur.
Teemandite kaevandamist alustati 1871 aastal ja kokku on leitud Kimberleyst 2722 kg teemante.
Statistikat kohapealt.
Aga hoopis vähem on teada, et Kimberley Big Hole ei olegi kõige suurem, sest aastal 2005 selgus, et Jagersfontein Mine on veel suurem, aga mitte sügavam (201m).
Peasissepääs
Seestvaade. Kauplused, kohvikud. Vagonetiratastega pingid.
Tuletõrjevanker aastast 1892. Tuletõrjeauto ei saa ju öelda, kui seade liikus hobujõul.
Kuulsamad teemandid
Cullinan I. Valmistatud maailma kõige suuremast teemandist mis oli kaaluga 3106 karaati ehk siis 621 grammi, ja leiti 1905 aastal Cullinani kaevandusest. Teemant lõigati üheksaks tükiks, Cullinan I ise kaalub 530 karaati ehk siis 106 grammi. Tema lugu Wikipedias tasub lugemist, ma ei hakka ise siin parem tõlkima.
Järgnevalt oli võimalus sõita liftiga alla kaevandusse
Üle minuti kolinat ja mürinat, siis läksid uksed lahti, ees olid kaevanduskäigud.
Kaevuri tööpäeva kirjeldus valgustatud stendilt. Tööpäev palavas kaevanduses algas kell 6 hommikul ja lõppes kell 6 õhtul.
Ja mööda kaevanduskäiku edasi liikudes sattus lõpuks tagasi muuseumisaali, nii et lift sõitis 5 meetrit allapoole ja kõik see kaevandus on lavastus. Aga sellegipoolest huvitavalt ja tõetruult tehtud.
Pikem stend kirjeldustega, kuidas teemandid maapõues sadade kilomeeetrite sügavuses tekivad ja kuidas nad vulkaanipursetega maapinnani jõuavad.
Sajandivanune Kimberley asula.
Külastuse kokkuvõtteks – pilet oli 75 randi (7,5 Euri), ja kui rahulikult ringi vaadata, siis läheb vähemalt 2-3 tundi.
Ning kaks kohta, kus pildistada ei lubatud, olid kinosaal ja ehtsate teemandite väljapanek.
Alguses oli kinosaalis 17 minutine film teemantikaevandamise ajaloos Kimberleys - “Diamonds and Destiny”, mis viib vaataja tagasi aastasse 1867, kui lapsed leidsid läikiva kivi, mis osutus teemandiks. Film näitab, kuidas see avastus muutis kogu piirkonna ajalugu.
Ja keset maja oli ehtsate teemantide väljapanek ülisuures seifis – “Rear Diamond Display”. Üle 3000 vääriskivi klaasi taga.
Ja siin on ehtsad teemandid kaupluses.
Kirjutan seda lugu ja mõtlen, kas kirjutatakse teemantid või teemandid. Neti otsing tegi jälle targemaks:
Copy/Paste: Sõna teemant käändub nagu kant: ainsuse omastav on teemandi, osastav teemanti, mitmuse nimetav teemandid (mitte „teemantid”), omastav teemantide (mitte „teemandite”), osastav teemante ja teemantisid (mitte „teemandeid”).
Sama moodi käändub kontsert.
Viimasest emakeeletunnist on ju üks jagu aega möödas.
Friday, January 20, 2012
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment