Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did.
So throw off the bowlines, sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover. --- Mark Twain

Sunday, February 27, 2011

Egiptus – Aswan


53 päev
27-02-2011 Õhtu
Egypt, Aswan
Reisi algusest 10330.

Peatuspaik – kämping Adam’s Home, täpsemalt kämpingu taga kõrgemal kohal vaatega Niilusele.

ˇ

DSCN2013

Selline on kämping seestpoolt.

DSCN2012

Vaade jõele

Eile Abu Simbelisse ei jõudnudki. Sest hommikul oli vaja üles leida laevapiletite müügifirma “Nile River Valley Transportation Company”, aga sinnajõudmine ei tahtnud hästi õnnestuda. Lõppkokkuvõttes jõudsin õigesse kohta tund aega peale õiget aega. Kuna broneering oli varem telefoni teel tehtud, siis mõõdeti auto üle – et kas on alla 5 meetri või üle. Sest üle 5 meetri pikkustele autodele on kallim hind. Õnneks on Mazda igatpidi mõõtes alla 5 meetri ja passi järgi samuti.

Järgnevalt tuli minna sellisesse asutusse nagu “traffic court” ehk liikluskohus ja saada sealt tõend, et Egiptuses viibimise ajal ei ole liikluseeskirja rikkumisi. Asutus ise oli paari km kaugusel keset linna. Ukse ees istus kasti peal noormees, kes täitis ära järjekordse araabiakeelse vormi. Taotlus tõendi saamiseks. Seejärel oli vaja oma passist teha koopia ja Egiptuse autopassist samuti. Dokumendid pandi ilusasti kilekaante vahele ja viibati teise korruse suunas. See tähendas, et sisetunde järgi tuli üles leida õige asjamees, kes annab rikkumiste puudumise tõendi. Asutus ise oli rahvarohke, kõik püüdsid midagi ametnikega seletada ja vaielda, ja paljudel tubadel ei olnud ees uksi, seega puudusid ka uksesildid. Mis oleksid niikuinii olnud araabiakeelsed. Lühidalt – lõpuks õnnestus need kilekaante vahel olevad paberid kellelegi kaasa sokutada, kes soovitas oodata ja aega läkski kokku mingi pool tundi. Seejärel sai ühe suurema ülemuse käest väikese paberi, mille kohta öeldi selgituseks, et kõik on ok.

DSCN2039

Tagasi piletimüügikohta tõestamaks, et see tõend on nüüd olemas. Selle aja peale oli kell saanud 11, mis tähendas, et täna rohkem konvoid Abu Simbeli suunas ei liigu (päevas peaks väljuma 2 konvoid, hommikul kell 4 ja kell 11 ennelõunal). 

Aswani üks vaatamisväärtustest on lõpetamata obelisk – Unfinished Obelisk.

Kõrguseks oleks olnud 42 m ja kaal 1200 tonni, kuid graniidi purunemise tõttu jäi töö pooleli.

Valminuna oleks tegemist olnud Egiptuse suurima obeliskiga

Edasi vaade Philae templile

Paadist.

DSCN2066

Ja allpool on roomlaste ehitatud keiser Traianuse aiamaja

Vahelduseks

Homme peaks olema viimane päev Egiptuses, seega kokku 21 päeva ja peaaegu 2900 km. Üle elatud Egiptuse Revolutsioon ja Kairo liiklus.

Hommikul tuleb minna liikluspolitseisse, ära anda kohalikud autonumbrid ja seejärel läheb sõit politsei saatel sadamasse, sest seal ootab elav legend “Aswan - Wadi Halfa ferry”. Samasugune legend, nagu kunagi oli “Aurora” kuuendikule maailmast. Kui keegi veel mäletab. Open-mouthed smile

Maismaad mööda Sudaani kahjuks ei pääese, sest Punase mere äärne tee on Egiptuse ja Sudaani piiritüli pärast juba ammu suletud – siit saab täpsemalt lugeda.

Laev väljub Sudaani poole korra nädalas – esmaspäeviti ja sõiduaeg peaks olema 18 tundi. Kuhu autod pannakse, sellest tuleb juttu järgmises postis.

Friday, February 25, 2011

Temple of Horus


51.päev
25-02-2011 Õhtu

Horuse tempel Edfus on üks paremini säilinud templeid, ning on Karnaki järel suuruselt teine tempel Egiptuses. Ehitati Ptolemaioste ajal 237 BC kuni 57 BC. Pikemat lisalugemist Wikipediast 

Tempel on pühendatud Horosele, jumalale, kes kehastub valitsevas vaaaraos ja kelle graniidist haukasümbolid valvavad templi sissepääsu.

Välimine püloon on 79 m lai ja 36 m kõrge.

Veidi lähemalt.

Pülooni taga on siseõu.

Siin hoiti kunagi Horodese enda püha paati.

Ja Aswani poole sõites hakkas silma, et tänavatel on kuidagi rohkem rahvast, kui tavaliselt. Mis sest, et täna on reede ja see on siinmail puhkepäev. Kuu aega tagasi algas Tahiri väljakul Egiptuse revolutsioon, mis lõppes pärast presidenti kukutamist, kuid täna, 25 veebruaril on jälle paar tuhat inimest Tahiri väljakul protestimas, sest reformid ei edene piisavalt kiiresti.

Siin allapoole enam nii vabalt sõita ei õnnestu. Tee läheb küll kuni Abu Simbelini, kuid sealt edasi enam ei pääse. Kuni siiani polnud konvoid vaja, kuid Abu Simbelisse ilma konvoita sõita ei lubata.

Praegune plaan on selline, et üritaks homme kuidagi ikka seal Abu Simbelis ära käia, sest Sudaani minev laev väljub alles esmaspäeval. Sudaani ja Egiptuse vahel on küll maismaapiir, kuid tegelikult saab Egiptusest Sudaani ainult laevaga, mis väljub kord nädalas. Ja muidugi saab Sudaani ka lennukiga. Eks näe.

Ja korraks tundus, et jälle hakkab üles ütlema läpaka laadimine, sest pikka aega näitas aku täituvuseks 4%, aga õnneks paistab asi korras olevat.

Thursday, February 24, 2011

Egiptus – Luxor


50. päev
24-02-2011 
Egiptus, Luxor, Õhtu 
Reisi algusest  9979 km

Kõrbeoaasidest Luxori poole sõites hakkasid silma tuttavad kohanimed

DSCN1822

Ja kas ongi Bagdadi ainult 45 km??

DSCN1834

See on juba Luxoris - kruiisilaevad Niilusel reisijaid ootamas. Mõnes kohas kuni 5 laeva kõrvuti.

DSCN1866

Aga keda ei ole, on turistid.

Vaatamisväärsusi on Niiluse mõlemal kaldal.

 

Karnak oli nagu mahajäetud linn kõrbes. Lisalugemist

Ehitamist alustati juba 2040 BC

DSCN1870

 

DSCN1872

DSCN1875

DSCN1879

Edasi Hypostyle hall – 134 sammast

DSCN1883

DSCN1887

DSCN1892

DSCN1897

Obeliski tipp näeb välja nagu oleks valmistatud alles hiljuti.

DSCN1899

 

DSCN1911

Niipalju siis turistidest Karnakis

DSCN1928

Kuna jube mitmeid kordi küsitakse, et mida sa sööd, siis vastan, et seda, mis ette jääb ja eelkõige seda, mille eest maksma ei pea. Praegune olme on selline, et apelsin kasvab 2 meetri kaugusel puu otsas:

DSCN1930

Ja sibul on õnneks lähemal, siruta ainult käsi välja

DSCN1929

Tänane plaan oli külastada Luxori läänekallast ning seal asuvat Kuningate Orgu (Valley of the Kings)

DSCN1935

Teepeal siis Colosos de Mnemon, ehitatud Amenhotep III ajal

DSCN1931

Ramessum temple

DSCN1938

The Temple of Queen Hatchepsut

Hatchepsut oli Tutmosis I tütar, kes valitses Egiptust 21 aastat 18-nda dünastia ajal aastatel 1490-1469 BC. Ainus naisvaarao – lisalugemist siit 

DSCN1947

Valvur trepi juures.

DSCN1948

Kuningate orus olid enamus hauakambreid suletud, kahjuks. Ja fotoaparaat tuli maha jätta.

Tagasi Luxorisse sõites hakkas linna peal silma hoopis selline sõiduk:

DSCN1958

Ma ei hakanud igaks juhuks küsima, et kas ikka tohib pildistada ja et siis ütleme “cheese” ja teeme klõpsu nii edasi. Sest äkki ei tohi ja kuidas sa siis ikka selle pildi saad. Aga selliseid oli linnas veel mitmeid.

Sest Liibüas on läinud olukord ikka väga tõsiseks. Eilseks kuni 1000 hukkunut, 2 Mirage lennukit keeldusid oma rahvast tulistamast ja lendasid Maltale. Ja lõunapoolsematest riikidest olevat toodud palgasõdureid valitsusele appi. Edasi loeb igaüks CNN-ist ja ALJAZEERA-st ise.

Sunday, February 20, 2011

Valge kõrb

46. päev
20-02-2011 
Egiptus, Dakhla Oaas 
Reisi algusest  9384 km

Eilne ööbimine oli Valges Kõrbes. Täpselt õigel ajal, kui hakkas hämarduma, oli tee ääres “White Desert National Park”

WhiteDesert4

Õhtusöögiks vahelduseks üks Salvesti Seljanka. Eelviimane. Neli purki sai igaks juhuks kaasa võetud. Selline kodune värk ja kiiresti saab valmis.

Juba hakkas hämarduma, nii et tegin supi valmis ja seadsin ennast rahulikult sööma. Selles mõttes rahulikult, et puudusid kärbsed ja sääsed. Ikkagi kõrb. Aga söömise ajal tundis mingi “kuues meel”, et keegi eluolend on ligidal. Ja oligi. Umbes 5 meetri kaugusel oli helehall kõrberebane. Eks ta saabus toidulõhna peale. Ja millegipärast inimest ka eriti ei kartnud, sest püstitõusmise peale liikus 3-4 meertit eemale ja siis püüdis teisest küljest läheneda. Niipalju siis rahulikust söömisest. Peleta hoopis rebast eemale.

Kahju et söögi ajal oli fotokas käeulatusest väljas, aga pärast sööki proovisin pimedas paar pilti teha. Ega silm hästi pimedas seda halli rebast ei seleta, aga paarile pildile jäi ta ikkagi peale.

Selline ta oligi:

Rebane1

Ja lasi ennast rahulikult pildistada

Rebane2

Ja lõpuks lasi jalga, vist nägi ära, et süüa siit ei saa.

Rebane3

Õnneks oli hommikul päike väljas, foto laagripaigast.

WhiteDesert1

Kivist seente varjus

WhiteDesert2

Siin hakkab tolmutorm jälle võimust võtma.

WhiteDesert3

Vahepeal oli ka kõvemat pinnast – tõeline “Valge Kõrb”.

Rohkem praegu pilte ei tule, sest kõrbes polnud isegi mobiililevi ja siin Dakla Oaasis on vahelduv GPRS, st kohati on ja kohati ei ole.