Friday, August 2, 2013
Tiwanaku
27.06.2013 – 29.06.2013
Teekond: La Paz – Tiwanaku – Copacabana (266 km).
Kõigepealt Tiwanaku kohta mõned faktid: Tiwanaku on oluline arheoloogiline mälestusmärk Lõuna-Ameerika inkade-eelsest perioodist, koht kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse ja asub 72 km kaugusel La Pazist, seda on nimetatud ka kui "American Stonehenge" ja "Baalbek of the New World."
Tiwanaku täpne ehitamise aeg ja ehitajad on teadmata, on arvamusi, et Tiwanaku praeguses asukohas elati juba 11450 aastat eKr.
Aymaradele oli ta pealinn ja on siiani püha paik. Ka siin toimub iga aasta 21 juunil suurejooneline Inti Raymi, ehk siis Aymara Uue Aasta vastuvõtrmine.
Tegelikult on Tiwanaku ajaloo kohta nii palju erinevaid teooriaid, et loed järjest internetist, asi läheb ikka põnevamaks ja lõpuks tuleb meelde, et keegi peab blogi ka kirjutama, aga siis on kell juba kaugelt liiga hilja. Järgmine päev kirjutad jälle googlisse Tiwanaku, ja leiad järjest uut ja uut materjali (Alguse saab siit https://en.wikipedia.org/wiki/Tiwanaku).
Ok, lühidalt võib öelda, et erinevad hooned on pärit erinevatest ajastutest, näiteks kõige suurem, Tiwanaku keskel asuva seitsmeastmeline Akapana püramiidi on arvatavasti ehitatud aastatel 300-700, ja Akapana meenutab rohkem mäge, kui klassikalist püramiidi. Viimaste uuringute järgi on püramiid jäänudki lõpuni ehitamata.
Varasemate aastate jooksul on püramiidi usinalt rüüstatud ja lihtsalt lammutatud, et saad ehitusmaterjali linna ja raudtee jaoks. Momendil toimub jälle taastamine.
Koht lisati UNESCO maailmapärandi nimistusse 2000 aastal, ning 2009 aastal taheti Tiwanakut nimekirjast välja arvata, sest linn soovis restaureerida püramiidi põhjusel, et ta näeks siis rohkem püramiidi moodi välja ja oleks “more atracctive to tourists”.
Alumised kolm astet on restaureeritud. Püramiidi suurus on muljetavaldav, põhi on peaaegu ruudukujuline, 210m x 194,4m.
Püramiidi kõrval on tempid. Kalasasaya tempel, samuti osaliselt restaureeritud.
Templis asub Tiwanaku päikesevärav “Intipunku” – mis leiti 100 aastat tagasi mudast. Värav ei asu oma algses asukohas.
Värava ülemises osas on Tiwanaku kalender. Üleval keskel on Viracocha, inkade jumala kujutis. Viracocha lõi kogu maailma (universumi, päikese, kuu, tähed jne.)
American Stonhenge - Tiwanaku kalendri juurde kuuluvad 11 sammast (sammaste vahel olev müür on restaureeritud, ja üks sammas on puudu, vahepeal on pikem müüriosa. Tegelikult lebas puuduv sammas 230 meetri kaugusel).
Võidetud vaenlased.
Eraldi hoones on suur 7,3 meetri kõrgune ja 20 tonnine Pachamama kuju (Bennett monolith), mis viidi siit La Pazi 1932 aastal ja toodi piduliku tseremooniaga tagasi 2002 aaasta märtsis. Ainult et seal ei lubatud pildistada.
Tiwanaku parkla – viimase aja üks kõige külmemaid ööbimispaiku, igatahes hommikul päikesetõusul oli maa härmas.
Poole kilomeetri kaugusel on veel üks endine tempel – Pumapunku.
Kiviplokid on suured. Kõige suuremal on pikkust 7,81 m, laiust 5,17 ja keskmine paksus on 1,07 meetrit. Ja kaaluks arvatakse 131 tonni. Ning nad on kohale toodud 40 kilomeetri kauguselt.
Copacabana külastamiseks tuleb liikuda tagasi La Pazi suunas, ja siis loode suunas.
Järgnevalt tuleb sõita “praamiga” üle Titicaca järve.
Kõigepealt sõidab praamile suur buss. Praam jääb pinnale, esimene ots vajub küll sügavamale, aga see vist ei loe. Sõidan samuti praamile, sest üks auto ju mahub, ja peaasi, et tagarattad on peal, mitte ei jää üle ääre rippuma. Loodan, et praam ei lähe põhja, aga lootus on asjatu, praam ei liigu meetriti, sest ta ongi juba põhjas, st on põhja peal kinni.
Praamiga tegelevad mehed võtavad suured kaikad, ja praami lükatakse edasi, kaldast kaugemale, kuni ta hakkab lõpuks teise kalda poole kulgema.
Vastutuleval praamil on koduloomad.
Titicaca järvest kirjutades tuleks kindlasti lisada, et see on “the highest navigable lake in the world, with a surface elevation of 3,812 m”. Et siis maailma kõrgeim laevaliiklusega järv.
Copacabana Church – Basilica of Our Lady of Copacabana.
Copacabana vaade järve poolt. Linna nime kohta liigub erinevaid legende. Et nimi on pärit Aymara keelest, ja “kota kahuana” tähendav “view of the lake”. Või siis - "Kotakawana" is the god of the fertility in the ancient Andean mythology, the equivalent to the classical Greek goddess Aphrodite or the Roman Venus. http://en.wikipedia.org/wiki/Copacabana,_Bolivia
Järvel elavatest inimestest tuleb juttu järgmises postituses.
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment